Święto Dowództwa Garnizonu Warszawa

Święta Dowództwa Garnizonu Warszawa, obchodzone jest w rocznicę ustanowienia podczas insurekcji kościuszkowskiej polskiej władzy garnizonowej w stolicy (19. 04. 1794 r.) Jak co roku była okazja do wręczenia medali i odznaczeń oraz wyróżnienia w inny sposób najlepszych żołnierzy.

Także i nasz Zespół Szkól Ponadgimnazjalnych (dawne TGW Dębe) skorzystał z zaproszenia i pojechaliśmy zapoznać się z żołnierzami stacjonującymi na co dzień w Warszawie. Okazja niecodzienna – to Ci żołnierze których zazwyczaj widzimy tylko na uroczystościach państwowych, podczas uroczystych powitań i pożegnań oraz innych nadzwyczajnych okazjach, gdy wspaniale prezentują się i paradują reprezentując Wojsko Polskie i asystując najwyższym władzom Rzeczypospolitej.

Pojechało prawie pięćdziesiąt dziewcząt i chłopców. Zwiedziliśmy Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego i tam widzieliśmy przygotowany specjalnie dla nas pokaz elementów musztry paradnej . Oprowadzał nas Pan kapitan Powroźnik. Później mieliśmy także okazję obejrzeć rejony zakwaterowania, broń i wyposażenie osobiste żołnierzy. Wszystkim się podobało. (Dziewczyny cały czas mruczały pod nosem „…Ułani, ułani, malowane dzieci, nie każda panienka…”). Już myśleliśmy, że nie będą chciały dalej jechać. Ale pojechały. Warto było – bo następny punkt programu to Grób Nieznanego Żołnierza. Naszym Cicerone był Pan podpułkownik Wysocki (ale niestety nie ten od Powstania Listopadowego – chociaż niektórzy chyba dali się nabrać). Poznaliśmy historię Grobu, jego wojenne i powojenne dzieje, mieliśmy okazję wszystko w detalach obejrzeć z bliska. Ostatnim punktem programy była Sala Tradycji Garnizonu Warszawa – to nas przybliżyło do Największych i Najmożniejszych Tego Świata. Przecież Głowy Państw, Królowie, Marszałkowie i Generałowie, nawet nasz Polski Papież zwiedzał to miejsce. Chodziliśmy więc po ich śladach. „Zagalopowaliśmy” się tak bardzo, że w drodze powrotnej nie zdążyliśmy odwiedzić Mac Donalda. Ale co tam, warto było. A Mac Donalda „odbijemy” sobie następnym razem.

A Dowództwo Garnizonu Warszawa to kolejna Jednostka Wojskowa z którą współpracujemy w ramach innowacji pedagogicznej „Przysposobienie Wojskowe i Bezpieczeństwo Narodowe”. Dziękujemy Wam chłopaki - było bardzo fajnie.